Odzyskaj równowagę!

Czy zażywanie leków uspokajających niesie za sobą ryzyko?

Czy zażywanie leków uspokajających

Coraz szybsze tępo życia, codzienne troski i natłok informacji – to wszystko przyczynia się do powstania nerwowości. Pomocą mogą okazać się leki uspokajające bez recepty. Jednak czy ich zażywanie jest w pełni bezpieczne?

 

Czym są leki uspokajające bez recepty?

Leki uspokajające dostępne w aptekach bez recepty są suplementami diety, co w znacznym stopniu definiuje zarówno sposób ich produkcji, przyjmowania, jak i samego działania. Warto zatem przyjrzeć się pojęciu jakim jest suplement diety – zgodnie z Dz. U. 2010. Nr 136, poz. 914 z późn. zm., jego celem jest uzupełnienie witamin lub składników mineralnych, w postaci kapsułek, drażetek, tabletek lub w innych postaciach. (1)

Ponadto suplement diety w zalecanej dziennej porcji powinien uwzględniać:

  • Przyjmowanie przez pacjenta witamin i minerałów również z innych źródeł
  • Ogólnie przyjęte normy odnoszące się do spożycia witamin i minerałów dla ogółu populacji
  • Górny poziom minerałów i witamin, z uwzględnieniem różnego stopnia wrażliwości konsumentów (1)

 

Stosowanie leków bez recepty

Suplementy diety traktowane są jako żywność, nie jako leki. W związku z tym na opakowaniu powinno pojawić się specjalne oznaczenie „Suplement diety”. Istotne jest oczywiście wymienienie poszczególnych składników suplementu. Dodatkowo klient musi być m.in. poinformowany o zalecanym dziennym spożyciu suplementu, jak również o skutkach przekroczenia tej dawki. Suplement nie może być podstawą diety. (1)

Ponadto mogą one przypominać wyglądem leki czy posiadać składniki, które klient może znaleźć w innych lekach. Nie wykazują one jednak właściwości leczniczych, mogą natomiast łagodzić pewne objawy jak np. nerwowość czy trudności z prawidłowym snem. (2)

Z uwagi na własne zdrowie, pacjenci przyjmujący suplementy diety powinni zwracać szczególną uwagę na kilka aspektów:

  • Istotne jest zwrócenie uwagi na inne leki jakie są jednocześnie przyjmowane z suplementami diety. Ważna jest w takim przypadku konsultacja z lekarzem, bowiem niektóre składniki mogą się wzajemnie wykluczać, tworząc szkodliwą mieszkankę.
  • Niektóre suplementy diety są reklamowane jako naturalne i chociaż w można znaleźć tego typu składniki, to obok nich niekiedy umieszczane są substancje, które takowymi nie są. W związku z tym tak istotne jest czytanie ulotek.
  • Kupowanie suplementów diety, w szczególności, jeśli ich działanie jest uspokajające, musi być przemyślane i świadome. Muszą one pochodzić z pewnych źródeł, które dadzą gwarancję jakości, a tym samym bezpieczeństwa produktu. (2)

 

Czy zażywanie leków uspokajających to ryzyko uzależenia?

Niestety niestosowanie się do zaleceń zawartych na ulotkach oraz świadomość, że przyjmowane są suplementy diety może w niektórych przypadkach doprowadzić do uzależnień. Uzależnienie występuje wtedy, gdy leki czy suplementy są przyjmowane bez kontroli, w odniesieniu do czasu, jak i ilości. (3)

Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z ich składem, jak również rygorystyczne stosowanie się do rekomendowanych przez producenta zaleceń co do dawkowania, jak również odstępu czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami. (3)

 

Jakie leki uspokajające przyjmować?

Zdecydowanie należy przestrzegać wyżej wymienionych uwag, dzięki którym konsument będzie miał pewność, że lek, po który sięga jest w pełni bezpieczny dla jego zdrowia. Ponadto warto dobierać odpowiedni rodzaj leków pod własne wymagania. Dobrym przykładem takiego produktu jest Nervomix, który występuje w postaci Nervomix Control wspomagając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, Nervomix Sen, który poprzez wprowadzenie w stan relaksacyjny ułatwia zasypianie, jak również Nervomix Forte polecany szczególnie osobom o podwyższonej nadpobudliwości. Leki te zostały oparte na naturalnych składnikach, dlatego klienci kogą mieć pewność, że będą stanowiły skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne wsparcie w walce z rozdrażnieniem, napięciem nerwowym czy w utrzymaniu pozytywnego samopoczucia.

 

  1. Kosmalski M. Leki roślinne, suplementy diety, minerały i witaminy – spojrzenie lekarza klinicysty. Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dostęp online: http://diabfarmklin.umed.lodz.pl/data/accounts/735890cd-e5eb-4B87-A110-dedf65053e67/Prelekcja%20lekarski220142015nastron%C4%99.pdf Data dostępu: 10.02.2017
  2. Państwowa Inspekcja Sanitarna. Co warto wiedzieć o suplementach diety? Dostęp online: http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Co_warto_wiedzieY_o_suplementach_diety_-_Poradnik_konsumencki.pdf Data dostępu: 18.02.2017
  3. Garbarz A. Współczesny sposób stosowania leków – pomoc czy lekomania? Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego; 2009(3):224-230