Odzyskaj równowagę!

Depresja poporodowa – objawy i leczenie

depresja_poporodowa

Depresja poporodowa pojawia się zwykle po kilku lub kilkunastu dniach od porodu. ten problem może dotyczyć nawet 20% świeżo upieczonych matek. Jakie są objawy depresji poporodowej? Jak wygląda leczenie tego zaburzenia psychicznego?(1)

 

DEPRESJA POPORODOWA – OBJAWY I CZYNNIKI RYZYKA(1)

Depresja poporodowa to złożona przypadłość, a na jej rozwój może wpływać wiele różnych czynników. na depresję poporodową częściej cierpią kobiety, które miały już wcześniej zaburzenia nastroju, cierpiały na nerwicę lub miały problemy ze snem. niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne matki mają również powikłania podczas ciąży lub porodu, gwałtowne zmiany hormonalne, problemy zdrowotne dziecka, wcześniejsze problemy z zajściem w ciążę lub poronienia oraz nieprzyjemne wspomnienia związane z samym porodem (zachowanie personelu szpitala, problemy w komunikacji, poczucie uprzedmiotowienia). stanu kobiety nie polepszają też stresujące sytuacje życiowe takie jak brak wsparcia ze strony rodziny i partnera, problemy zawodowe, złe relacje rodzinne oraz uznanie ciąży za niechcianą lub nieplanowaną.

Objawy depresji po porodzie to przede wszystkim obsesyjnie nawracające myśli o tym, że jest się złą matką i nie potrafi się właściwie zaopiekować dzieckiem. matki w tym trudnym okresie uważają, że przez swoją rzekomą nieudolność lub brak doświadczenia zrobią dziecku krzywdę i nie potrafią uwolnić się od tej myśli. kontakty z dzieckiem stają się źródłem stresu i wiele kobiet zaczyna ich unikać. depresji poporodowej towarzyszy również poczucie winy, bezradność, płaczliwość, chwiejność emocjonalna, nieznośny smutek, bezsenność, zmęczenie, bezsilność, a nawet myśli samobójcze. niektóre matki cierpią też na stany nasilonego lęku, miewają ataki paniki, nadmiernie martwią się o zdrowie niemowlęcia i swoje (hipochondria) oraz uważają, że ich dziecko sprawia wyjątkowo duże problemy w opiece nam nim.

 

JAK DIAGNOZUJE SIĘ DEPRESJĘ POPORODOWĄ?(1,2)

Czas po porodzie jest bardzo trudny dla kobiety, więc należy bacznie przyglądać się jej zachowaniu i zmianom nastroju. wiele matek przechodzi krótki epizod tak zwanego smutku poporodowego, który mija samoistnie. jeśli jednak zły nastrój się pogłębia, zadaniem bliskich osób jest nakłonienie kobiety do wizyty u psychiatry i psychologa. matki bardzo rzadko same zauważają u siebie syndromy depresji poporodowej, są zbyt pochłonięte nową sytuacją i zmianami swojego nastroju. to bliscy powinni podsunąć młodej matce test nazywany edynburską skalą depresji poporodowej. badanie zajmuje kilka minut i składa się z kilku krótkich pytań. jeśli wynik wskazuje na depresję poporodową, jest to sygnał, że kobiecie potrzebna jest konsultacja psychologiczna i psychiatryczna.

 

DEPRESJA POPORODOWA – LECZENIE(1,2)

Leczenie depresji poporodowej należy rozpocząć jak najszybciej. tego typu zaburzenia nastroju nie mijają same, a wręcz przeciwnie, z czasem się pogłębiają. w skrajnych przypadkach ciężka depresja może zakończyć się nawet samobójstwem. leczenie składa się z psychoterapii, psychoedukacji oraz leczenia farmakologicznego. zwykle stosuje się łagodne środki przeciwdepresyjne oraz regularne spotkania z psychologiem. w szpitalach rzadko leczy się kobiety cierpiące na takie zaburzenia jak depresja poporodowa. leki nie powinny również utrudniać kobiecie karmienia piersią. zadaniem lekarza jest dobranie takich farmaceutyków, które nie wpływają negatywnie na dziecko. karmienie piersią jest bardzo ważne w tym trudnym okresie, bo pomaga w nawiązaniu prawidłowej więzi między kobietą, a jej dzieckiem i nie należy go przerywać. naturalne karmienie przerywa się jedynie w przypadku najcięższych depresji porodowych oraz psychozy poporodowej, gdy kobieta mogłaby stanowić zagrożenie dla niemowlęcia.

 

  1. Brudkiewicz P. Depresja i psychoza poporodowa https://psychiatria.mp.pl/choroby/91686,depresja-i-psychoza-poporodowa Data dostępu: 09.10.2017
  2. Krzyżanowska-Zbucka J. Dla kobiety z depresją poporodową karmienie piersią też jest lekiem https://pediatria.mp.pl/wywiady/169905,dla-kobiety-z-depresja-poporodowa-karmienie-piersia-tez-jest-lekiem Data dostępu: 09.10.2017