Odzyskaj równowagę!

Klasyfikacja zaburzeń nerwicowych

typy nerwicy

Podczas rozpoznawania nerwicy zawsze najpierw wyklucza się choroby o podłożu somatycznym. Jeśli jednak badania wykluczyły choroby ciała, kolejnym krokiem jest zasięgnięcie konsultacji psychiatrycznej i psychologicznej. Jakie znamy rodzaje nerwic? Jakie objawy dają poszczególne zaburzenia lękowe? Jak wygląda rozpoznanie i leczenie nerwicy?(1)

RODZAJE NERWIC I ICH OBJAWY(2)

Zaburzenia lękowe, zwane potocznie nerwicami, to grupa bardzo różnorodnych zaburzeń, w których powstawaniu i rozwoju istotną rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Zaliczamy do nich zaburzenia lękowe w postaci fobii. W ich skład wchodzą między innymi fobie społeczne oraz agorafobia, czyli lęk tłumem i miejscami publicznymi. Fobia to lęk przed czynnikami, które zwykle uważa się za niegroźne (przedmioty, zwierzęta, zjawiska). Jednak dla osoby cierpiącej na dany lęk fobiczny te czynniki wydają się groźne, a ich obecność powoduje silny dyskomfort psychiczny.

Kolejne są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, nazywane również nerwicą natręctw. Ten rodzaj zaburzenia lękowego polega na występowaniu natrętnych, nawracających myśli (obsesji) oraz przymusowych czynności (kompulsji). Myśli mają zwykle bluźnierczy, obsceniczny, agresywny lub po prostu nieprzyjemny charakter. Osoba chora uważa je za swoje własne, co nasila dyskomfort. Natomiast kompulsje mają za zadanie chwilowe zmniejszenie wewnętrznego napięcia. Są to zwykle pojedyncze czynności (natrętne mycie rąk, sprawdzanie zamknięcie drzwi i okien) lub całe złożone zestawy czynności, które należy wykonać w konkretnej kolejności. Niewykonanie kompulsji pogłębia wewnętrzne napięcie. Przeciwstawianie się objawom nerwicy natręctw jest zwykle bezskuteczne.

Inne rodzaje nerwicy to na przykład zaburzenia dysocjacyjne. W przypadku tego rodzaju zaburzeń dochodzi do utraty kontroli nad własną świadomością, tożsamością, pamięcią, a nawet ciałem. Zaburzeniem lękowym jest również reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Może się też zdarzyć, że zaburzenia nerwicowe występują pod postacią somatyczną. Co to oznacza? Osoba cierpiąca na nerwicę skarży się na wiele różnych dolegliwości ze strony swojego organizmu, które jednak nie mają nic wspólnego z konkretną chorobą. Z nerwicą mogą być związane bóle brzucha, nudności, wzdęcia, wymioty, biegunki, urywany, krótki oddech, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, częste oddawanie moczu, bóle w kończynach, drętwienie, swędzenie skóry, a nawet zmiana zabarwienia naskórka.

ROZPOZNANIE I LECZENIE NERWICY(1,2)

Nerwica bardzo często utrzymuje się przez rok, a nawet dłużej, zanim zdecydujemy się na wizytę u specjalisty. Bardzo wiele osób nie dopuszcza myśli o psychologicznym tle swoich problemów. Niestety im dłużej czeka się z rozpoczęciem leczenia, tym objawy mogą być trudniejsze do zniesienia. Rozpoznanie zaburzeń lękowych opiera się na badaniu psychiatrycznym, a niekiedy dodatkowej konsultacji psychologa klinicznego. Jeśli objawy nerwicy są podobne, do którejś z chorób somatycznych, należy również przeprowadzić badania zlecone przez lekarzy innych specjalności. Podczas badania lekarz psychiatra przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a w razie konieczności wykona konkretne testy psychologiczne.

Wszystkie typy nerwic leczy się kompleksowo, czyli łącząc leczenie farmakologiczne, z psychoterapią i psychoedukacją. Musimy jednak pamiętać, że leki mają tylko działanie uzupełniające i wspomagające przy niektórych rodzajach zaburzeń (na przykład lęku napadowym, fobii społecznej lub przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych). Często podaje się je długoterminowo. Jednak najważniejszą składową całego leczenia jest psychoterapia. Jej zadaniem jest zmiana naszego podejścia do przeżywanych dolegliwości i nauczenie się, w jaki sposób reagować na ich występowanie. Tylko w taki sposób można poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami nerwicy.

 

  1. Brudkiewicz P. Rozpoznanie nerwicy https://psychiatria.mp.pl/lista/108200,rozpoznanie-nerwicy Data dostępu: 09.10.2017
  2. Borowiecka-Kluza J. Zaburzenia lękowe (nerwicowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną http://www.mp.pl/warsztaty/psychiatria/artykuly/lek/show.html?id=98000 Data dostępu: 09.10.2017