Odzyskaj równowagę!

Nadpobudliwość nerwowa – jak ją rozpoznać?

Każdemu z nas czasami puszczają nerwy. Stres, niemiła atmosfera, różnica zdań – sytuacje te mogą powodować stany napięciowe. Warto się jednak zastanowić czy nasza nadpobudliwość nerwowa nie jest spowodowana poważniejszą chorobą. Kiedy nadmierne nerwy to już oznaka wskazująca na objawy nerwicy?

NERWICA-SKĄD SIĘ BIERZE?

To co potocznie zwane nerwicą, fachowo nazywa się zaburzeniami lękowymi. Okazuje się, że szansę na to, aby zapaść na jedną z chorób zaliczanych właśnie do takich zaburzeń nie są wcale takie małe ? badania dowodzą, że w grupie ryzyka znajdować może się około 10% populacji. (1) Ważną informacją jest, że objawy nerwicy nie wynikają ze zmian w strukturze i czynności ośrodka układu nerwowego. Najczęściej przyczynami nerwicy są predyspozycje osobowościowe na sytuacje zewnętrzne. (1) Osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe, powinny znajdować się pod opieką specjalisty, który oceni, jakiego rodzaju zaburzenia dotknęły danego pacjenta. A o jakich rodzajach zaburzeń lekowych można mówić? Jakie są najpopularniejsze nerwice?

 

JAKIE SĄ RODZAJE NERWIC?

Zaburzenia lękowe dzielą się na różne grupy. Do najpopularniejszych zaliczamy zaburzenia lękowe w postaci fobii ? tutaj mowa o lękach spowodowanych określonymi czynnikami, które nie powinny wywoływać lęku czy stresu. Do najczęściej wymienianych zaburzeń tego typu zaliczamy agorafobię, czyli lęk przed tłumem czy miejscami publicznymi, jak również fobia społeczna czyli lęk przed oceną społeczeństwa, przed ośmieszeniem.(3) Innym rodzaje jest zespół natręctw, znany również pod nazwą nerwicy natręctw. Rozumiemy przez niego nawracające, uporczywe myśli czy czynności wykonywane regularnie, z obsesyjną skrupulatnością. (1) Można zachorować również na zespół lęku napadowego ? oznacza on napady gwałtownego lęku. Oprócz uczucia lęku nerwica powoduje też objawy somatyczne ze strony układu sercowego i oddechowego. (1) Wspominając o nerwicy i objawach somatycznych warto pamiętać, że zanim zdiagnozuje się nerwicę, trzeba właśnie wykluczyć podłoże somatyczne dolegliwości. (2)

 

JAKIE SĄ OBJAWY NERWICY?

Nadpobudliwość nerwowa charakteryzuje się różnymi objawami. Z pewnością  od razu do głowy przychodzi nam podniesiony głos, drżenie rąk, zaczerwienienie na twarzy spowodowane podniesionym ciśnieniem. Jednak okazuje się, że objawy fizyczne nerwicy mogą być o wiele bardziej różnorodne. Nic więc dziwnego, że czasami ciężko jest od razu zdiagnozować zaburzenia lękowe, ponieważ objawy somatyczne nerwicy są zbliżone do wielu chorób, dlatego najpierw trzeba je wykluczyć. Co powinno nas zaniepokoić? Nadpobudliwości nerwowej mogą towarzyszyć objawy związane z układem oddychania – duszność czy przyśpieszony oddech. Okazuje się, że również układ sercowy może dawać określone znaki – na przykład przez przyśpieszone bicie serca. Nerwica może dawać również objawy takie jak zaparcia, biegunki, wzdęcia czy nudności. Nie brakuje również bólów głowy, mrowienia całego ciała, uczucia pieczenia czy swędzenia. (3) Aby móc zdiagnozować nerwice, niezbędna będzie konsultacja psychologiczna, po sprawdzeniu badaniami diagnostycznymi wszystkich wskazanych somatycznych objawów.(3)

 

CZY NADPOBUDLIWOŚĆ NERWOWA TO WYROK?

Fakt, że zdiagnozowano u nas nerwicę czy mówiąc inaczej zaburzenia lękowe, wcale nie oznacza, że nasze życie musi ulec diametralnej zmianie. Potrzebna będzie również cierpliwość, ponieważ objawy nerwicy mogą utrzymywać się przez rok czy nawet dłużej. A dodatkowo problem zwiększa się, ponieważ pacjenci zgłaszają się po bardzo długim czasie.(2) Jeśli chodzi o leczenie, to można zastosować farmakologię jak również psychoterapię. Oczywiście, pod warunkiem, że wszystko odbywa się pod kontrolą lekarza. Przydatny okaże się także suplement diety Nerwomix, który wspomoże nasz organizm podczas zwiększonego narażenia na stres. Z nerwicą można żyć, można ją również wyleczyć. Trzeba jednak pokonać wstyd, który czasami towarzyszy zaburzeniom lękowym i poprosić o pomoc.

 

  1. Rybakowski J. Współczesne poglądy na patogenezę i leczenie zaburzeń lękowych. Przewodnik Lekarza 2002;4;4:22-32
  2. Brudkiewicz P. Rozpoznanie nerwicy. Dostęp online: http://psychiatria.mp.pl/lista/108200,rozpoznanie-nerwicy Data dostępu:18.03.2017
  3. Borawiecka-Kluza J. Zaburzenia nerwicowe (lękowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną. Dostęp online: http://psychiatria.mp.pl/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna d=Data dostępu: 18.03.2017