Odzyskaj równowagę!

Sposoby łagodzenia stresu – leczenie stresu bez recepty

Sposoby łagodzenia stresu

Problem stresu nieustannie narasta, ponieważ czynników stresogennych w otoczeniu człowieka zaczyna być coraz więcej. Z uwagi na ten fakt, tak ważne jest dbanie o własne zdrowie, poprzez redukowanie stresu. Metod na to jest naprawdę wiele, a co więcej, nie są one ani skomplikowane, ani kosztowne.

 

DLACZEGO WALKA ZE STRESEM JEST WAŻNA?

Nieznaczna dawka stresu pojawia się w życiu codziennym i jest ona wręcz niezbędna do właściwego funkcjonowania. Sam stres jest niczym innym jak reakcją na bodźce fizyczne czy psychiczne. Niestety na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci jego wydźwięk uległ znacznej zmianie i obecnie uważa się, że stres jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Jego konsekwencje atakują niemal całe ciało ? zaczynając od wprowadzania negatywnych emocji, po fizyczną reakcję organizmu, która utrzymując się przez dłuższy czas może okazać się nawet śmiertelna. Mowa tu przede wszystkim o zagrożeniu w postaci zachorowalności na np. chorobę wrzodową, nieprawidłowe funkcjonowanie serca, alergie czy stany depresyjne. Z uwagi na tak szeroki wachlarz zagrożeń, zwalczanie skutków stresu jest wyjątkowo potrzebne (1).

 

JAKIE SĄ SPOSOBY ŁAGODZENIA STRESU?

Wiele publikacji medycznych traktuje o walce ze stresem w kontekście aktywności ruchowej, która oprócz swoich antystresowych właściwości niesie również szereg pozytywnych aspektów (1). Niezależne od rodzaju uprawianego sportu, ma on wiele zalet m.in. pomaga tworzyć i utrzymywać nowe kontakty społeczne, pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki. Jednak przede wszystkim, jest skutecznym sposobem na obniżenie skutków nadmiernego stresu. Argumentem do podjęcia wysiłku fizycznego powinny być przede wszystkim rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w szczególności kierowane do osób, które prowadzą siedzący tryb pracy. Traktują one o tym, iż wysiłek powinien angażować jak największe grupy mięśniowe – przynajmniej 150 minut ćwiczeń aerobowych tygodniowo lub co najmniej 75 minut intensywnych ćwiczeń łączonych. Z czasem, zarówno długość, jak i częstotliwość ćwiczeń powinna rosnąć (2).

Wysiłek fizyczny to przede wszystkim podniesienie tętna, jednak w walce ze stresem można kierować się ku zupełnie innym metodom, jakimi są techniki relaksacyjne. Do indywidualnej dyspozycji każdej osoby chcącej zredukować stres jest szeroka gama technik relaksacyjnych. Nie są one skomplikowane, jednak z pewnością wymagają swego rodzaju opanowania pewnych aspektów. Ich założeniem jest, iż osoba relaksująca się musi osiągnąć stan wysokiego skupienia po to, by wszystkie partie mięśniowe rozluźniły się, tym samym dając organizmowi wysoki stan odprężenia. Zdecydowanie wymaga to regularnych praktyk, jak również cierpliwości, bowiem osoby narażone na stres mogą mieć początkowo problem z całkowitym rozluźnieniem się. Warto jednak wprowadzić tę metodę, ponieważ jej długofalowe działanie pozwala na załagodzenie stresu w dłuższym wymiarze czasu (3).

 

CZY WARTO STOSOWAĆ LEKI USPOKAJAJĄCE BEZ RECEPTY?

Zazwyczaj leki uspokajające bez recepty dostępne są na rynku w postaci suplementów diety. To dość specyficzna kategoria, ponieważ suplementy w odróżnieniu od leków nie leczą, a łagodzą pewne objawy. Jednak stosowane ich w sposób rozważny, tzn. według zaleceń producenta odnośnie dziennego dawkowania i zważając na inne stosowane leki, jak również kupując suplementy od sprawdzonych producentów, w szybki sposób mogą skutecznie załagodzić objawy stresu (4).

Zdecydowanie w odniesieniu do tych obostrzeń rekomendowane są produkty Nervomix. Dostępne są na rynku różne ich rodzaje, które pozwalają na pełne dostosowanie odpowiednich odmian w odniesieniu do własnych potrzeb:

  • Nervomix Control jest podstawowym suplementem, który wspomaga prawidłową prace układu nerwowego.
  • Nervomix Forte to ziołowy lek uspokajający, który zmniejsza nadpobudliwość nerwową.
  • Nervomix Sen pomaga w osiąganiu stanu relaksacyjnego, dzięki czemu znikają problemy z zasypianiem, a jakość snu jest o wiele lepsza.

Wszystkie te produkty nie uzależniają, jak również nie powodują nieprzyjemnych skutków ubocznych.

 

Przypisy:

  1. Sękowska L. Styl życia a choroby cywilizacyjne. Id? – Ruch dla Kultury: Rocznik Naukowy. 2004;4:233-244
  2. Hildt-Ciupińska K, Bugajska J. Rola zachowań prozdrowotnych w promocji zdrowia pracowników. http://archiwum.ciop.pl/50071 Data dostępu: 21.02.2017
  3. Jędrzejczyk J. Podstawy zwalczania stresu. http://www.iik.pl/ebooks/pzs.pdf Data dostępu: 21.02.2017
  4. Państwowa Inspekcja Sanitarna. Co warto wiedzieć o suplementach diety? http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Co_warto_wiedzieY_o_suplementach_diety_-_Poradnik_konsumencki.pdf Data dostępu: 21.02.2017