Odzyskaj równowagę!

Stres a choroba wrzodowa

wrzodu na żołądku

Stresem nazywamy nagłe zaburzenie równowagi naszego organizmu. dzieje się to zarówno w sferze psychicznej, jak i somatycznej. stres działa niekorzystnie na wiele narządów i układów człowieka. szczególnie mocno narażony jest układ pokarmowy, który może manifestować ten stan zaburzoną motoryką, nieprawidłowym działaniem błony śluzowej czy problemami z przepływem w drobnych naczyniach krwionośnych. mówi się, że ze stresu można dostać wrzodów żołądka. czy to prawda? jak stres wpływa na chorobę wrzodową? jak radzić sobie ze stresem?(1)

 

WRZODY ŻOŁĄDKA A STRES(1,2)

Stres silnie wpływa na cały nasz organizm. może brać udział w powstawaniu niektórych chorób, pogarszać już istniejące lub skracać okresy wyciszenia przewlekłych chorób. wrzody to jedna z dolegliwości, na które wpływa przewlekły stres. objawami tej przykrej dolegliwości jest ból w nadbrzuszu, nudności oraz wymioty. jest to choroba przewlekła, która ma swoje okresy zaostrzenia oraz remisji, czyli wyciszenia. przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy nie są do końca znane, najczęściej za chorobę odpowiada infekcja bakterią helicobacter pylori lub stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Nie ma żadnego potwierdzenia, czy szybkie, intensywne życie w długotrwałym napięciu nerwowym jest w stanie wywołać  wrzody żołądka. stres jest na pewno czynnikiem, który nasila już występujące objawy oraz skraca czas pomiędzy kolejnymi wyciszeniami choroby. błędne jest jednak twierdzenie, że mamy wrzody tylko i wyłącznie przez stresujący tryb życia. rozwój choroby wrzodowej jest złożony i długotrwałe napięcie nerwowe na pewno przyczynia się do powstawania tej dokuczliwej dolegliwości, ale nie jest to jednak główna przyczyna choroby. nie ma pełnych statystyk mówiących o osobach, które dostały wrzodów żołądka wyłącznie ze stresu. tak zwane wrzody stresowe zauważono tylko w przypadku osób hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii lub cierpiących na bardzo rozległe oparzenia. nie jest to jednak choroba, która dotyka osoby cieszące się dobrym zdrowiem fizycznym.

 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?(3)

Stres nie jest główną przyczyną powstawania wrzodów, ale i tak warto nauczyć się go redukować. wpłynie to korzystnie na nasze zdrowie i dalszy rozwój choroby wrzodowej. ból żołądka wywołany stresem to nic miłego i lepiej trzymać się od niego z daleka. jedną z metod redukowania stresu jest tak zwana metoda mindfilness, czyli praktyka uważności. polega ona na wypracowaniu w sobie umiejętności zatrzymania się i skupienia się na tym, co czujemy w danej chwili.

Podczas praktyki uważności odkładamy na bok tryb działania (nasze cele, listy zadań do zrobienia, pilne codzienne sprawy), a przechodzimy w wyuczony tryb bycia tu i teraz. w tym czasie koncentrujemy się na tym, co obecnie czujemy, co słyszymy, co nas otacza. ważne jest, żeby nie oceniać naszych uczuć i nie komentować ich, a po prostu spokojnie za nimi podążać. zwracamy też uwagę na oddech, robimy go świadomie i  głęboko. taka sesja medytacji może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. udowodniono, że kiedy nasz umysł przestaje planować, nie wykonuje żadnych zadań, a gonitwa myśli ustaje, to naturalnie wypełnia nas większy spokój i koncentracja. wypracowanie w sobie odporności na stres to trudne zadanie. pomocne w walce ze stresem są bliskie kontakty z ludźmi, odpowiednia ilość snu na dobę, regularny wysiłek fizyczny, a nawet posiadanie hobby i pasji, które sprawiają nam przyjemność. bardzo ważne jest również poczucie sensu swojego życia oraz wykonywanej pracy.

 

  1. Przybylska-Feluś M. Czy stres jest częstą przyczyną wrzodów żołądka? https://gastrologia.mp.pl/lista/90891,czy-stres-jest-czesta-przyczyna-wrzodow-zoladka Data dostępu: 09.10.2017
  2. Przybylska-Feluś M. Stres a choroby przewodu pokarmowego https://gastrologia.mp.pl/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego Data dostępu: 09.10.2017
  3. Mączka G. Rozbroić stres https://psychiatria.mp.pl/wywiady/160825,rozbroic-stres Data dostępu: 09.10.2017