Odzyskaj równowagę!

Czy stres wypływa na pracę układu pokarmowego?

stres_a_układ_pokarmowy

Żyjemy coraz szybciej i coraz częściej jesteśmy narażeni na silny stres. Niestety ciągłe napięcie nerwowe wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm, a w szczególności na pracę układu pokarmowego. Stres to jeden z czynników, które najsilniej wpływają na dolegliwości pokarmowe. Jakie choroby może wywołać życie w ciągłym napięciu?(2)
STRES A CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO(1)
Lekarz Hans Selye zdefiniował stres jako nagłe zaburzenie równowagi organizmu, które wpływa zarówno na umysł człowieka, ja i na całe jego ciało. Wiele chorób somatycznych rozwija się przez nadmierne napięcie nerwowe. Ten problem nie omija również układu pokarmowego. Stres wpływa negatywnie na motorykę jelit, funkcjonowanie błony śluzowej układu pokarmowego, wydzielanie gruczołów oraz przepływ krwi w drobnych naczyniach krwionośnych.

Jedną z chorób, na której rozwój wpływa stres, jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To nieswoista choroba zapalna, której charakterystyczną cechą jest występowanie zaostrzeń i czasu wyciszenia objawów (remisji). Choroba wywołuje zmiany zapalne w jelicie grubym i odbytnicy. W najcięższych przypadkach całe jelito grube może zostać zaatakowane przez zmiany zapalne. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to biegunki z krwią, bóle brzucha, nagła utrata masy ciała, a także zmiany na skórze, bóle stawów oraz zapalenie naczyniówki oka. Nie znamy wszystkich przyczyn powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Wpływ na rozwój choroby mają predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe, w tym również stres. U osób chorych bardzo często występują zaburzenia nastroju (zaburzenia lękowe, depresja), co niekorzystanie wpływa na działania układu pokarmowego.

Inną chorobą, na którą wpływa ciągłe napięcie nerwowe, są wrzody. Zmiany w układzie pokarmowym lokalizują się na błonie śluzowej żołądka oraz na dwunastnicy. Główne objawy wrzodów to bóle nadbrzusza, wymioty oraz nudności. Choroba rozwija się w wyniku infekcji baterią Helicobacter pylori oraz przez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stres może być jednak współodpowiedzialny za rozwój już istniejących owrzodzeń oraz nasilać okresy zaostrzeń, a skracać czas remisji choroby.
STRES JELITA ? ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO(2)
Najczęstszą chorobą, która ma bezpośredni związek ze stresem, jest zespół jelita drażliwego. To jedna z tak zwanych chorób czynnościowych, które są związane z nadmierną reakcją na stres. Osoby, które mają problemy z funkcjonowaniem w sytuacjach stresowych i nie radzą sobie z negatywnymi emocjami, często cierpią na tego typu choroby. Silna reakcja na stres wywołuje skurcze jelit i zaburza motorykę układu pokarmowego, a to może być przyczyną ciągłych zaparć lub przewlekłej biegunki.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, musimy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Podczas badań należy wykluczyć wszystkie inne choroby, które mogłyby dawać podobne objawy. Specjalista zaleci nam na pewno wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia krwi, CRP, elektrolity, badanie kału), które wstępnie wskażą, czy mamy do czynienia z chorobą czynnościową (wtedy wyniki są prawidłowe) czy organiczną. Przed wizytą warto przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów związanych z naszą chorobą. Ważne jest to, kiedy  pojawiają się bóle brzucha, a kiedy ustępują, obecność krwi lub śluzu w stolcu i jakie inne nieprzyjemne objawy nam dokuczają. Powiedzmy o tym, jeśli zauważyliśmy nasilenie choroby po jakichś konkretnych pokarmach lub lekach. W przypadku, gdy wszystkie wyniki są prawidłowe, można przyjąć, że cierpimy na zespół jelita drażliwego. W takim wypadku należy regularnie zażywać środki rozkurczowe, które wpływają na motorykę jelit, unikać używek i dbać o codzienną dietę. Wielu osobom pomagają również łagodne środki poprawiające nastrój.

 

  1. Przybylska-Feluś M. Stres a choroby przewodu pokarmowego https://gastrologia.mp.pl/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego Data dostępu: 09.10.2017
  2. Mokrowiecka A. Czy biegunki i ból brzucha mogą być spowodowane stresem? https://gastrologia.mp.pl/lista/97609,czy-biegunki-i-bol-brzucha-moga-byc-spowodowane-stresem Data dostępu: 09.10.2017