Odzyskaj równowagę!

Zaburzenia nerwicowe – przyczyny i objawy

nerwica

Wiele osób latami cierpi na nerwicę. Przyczyną jest brak świadomości, że nieprzyjemne objawy mogą mieć psychologiczne przyczyny. Po wykluczeniu wszystkich chorób somatycznych, czyli cielesnych, należy skupić się na pracy ze swoim umysłem. Jakie są przyczyny zaburzeń lękowych? Gdzie szukać pomocy i jak wygląda leczenie? Jakie są objawy nerwicy?(1)

 

PRZYCZYNY NERWICY,  ROZPOZNANIE ORAZ LECZENIE(2)

Zaburzenia lękowe mają bardzo złożone przyczyny. Źródeł nerwicy można szukać bazując na tak zwanym modelu biopsychospołecznym. W jego skład wchodzą czynniki psychologiczne, biologiczne, środowiskowe, społeczne oraz kulturowe. Dlatego każdy przypadek zaburzeń lękowych  należy rozważać indywidualnie. Pojęcie nerwicy jest bardzo szerokie. Według klasyfikacji ICD-10 zalicza się do nich zaburzenia lękowe, fobie, nerwicę natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne), zaburzenia dysocjacyjne i adaptacyjne, reakcje na ciężki stres, zaburzenia pod postacią somatyczną oraz inne zaburzenia lękowe i nerwicowe.

Aby określić na jakie zaburzenia nerwicowe cierpimy, musimy wybrać się do psychiatry i psychologa. Rozpoznanie nerwicy polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu przez lekarza psychiatrę oraz konsultacji psychologicznej. W niektórych przypadkach pomocne są również testy psychologiczne oraz badania, które wykluczą ewentualne choroby somatyczne. Nerwice leczy się kompleksowo, czyli jednocześnie stosując leki, psychoterapię i psychoedukację. Farmakologię stosuje się doraźnie lub długoterminowo. Podstawą są sesje z psychologiem, które mają za zadanie zmienić podejście osoby chorej do przeżywanych przez nią emocji oraz nauczyć ją jak radzić sobie z przykrymi objawami nerwicy.

 

JAK OBJAWIA SIĘ NERWICA?(2)

W zależności od rodzaju zaburzenia, nerwica może dawać różne objawy. W przypadku fobii przejawy lęku pojawiają się przy zetknięciu z czynnikiem, który wywołuje u nas dyskomfort. Możemy wtedy odczuwać szybsze bicie serca i odczucie ciężaru serca, nadmiernie się pocić, drzeć, mieć sucho w ustach, a nawet dygotać. Dodatkowo w gardle może pojawić się uczucie dławienia się, problemy z oddychaniem, nudności, zawroty głowy i będziemy mieć problemy z oddychaniem. Wiele osób skarży się również na poczucie nierealności przedmiotów, a nawet samego siebie, uczucie utraty kontroli nad własnym umysłem i ciałem oraz strach przed śmiercią.

Zaburzenia lękowe manifestują się nasilonym napięciem nerwowym i ciągłym martwieniem się o codzienne wydarzenia oraz trudności. Obawy o to, co będzie jutro, zaczynają nas przerastać, a silny lęk blokuje normalne funkcjonowanie. Zaburzeniom lękowym towarzyszą te same objawy co w przypadku fobii. Dodatkowo chorzy odczuwają uderzenia gorąca lub zimna, swędzi ich ciało, są napięci, płochliwi, czują ciągły niepokój, nie są w stanie odpoczywać. Mogą też pojawić się ataki paniki. Są to oddzielne epizody intensywnej obawy i dyskomfortu. Zaczynają się nagle, trwają przez kilka minut i są bardzo wyczerpujące. Za to w przypadku zaburzeń dysocjacyjnych chory dodatkowo odczuwa, że stracił kontrolę nad własną tożsamością, pamięcią, myśleniem, przeżywaniem emocji oraz własnym ciałem.

Charakterystyczne objawy nerwicy natręctw to natrętne myśli, czyli obsesje oraz przymusowe czynności (kompulsje). Obsesje mają zwykle nieprzyjemny i niepokojący charakter, nie da się ich wyciszyć. Za to kompulsje mają za zadanie na chwilę wyciszyć wewnętrzne napięcie. Często są to pojedyncze czynności, skupiające się na nadmiernym zachowywaniu czystości (mycie rąk), układaniu rzeczy w określony sposób lub sprawdzaniu czegoś (zamknięcie okiem lub drzwi, wyłączenie gazu). Niekiedy kompulsje składają się z całego ciągu bezsensownych czynności, które należy wykonywać w określonej kolejności. Przeciwstawianie się objawom nerwicy natręctw jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Brudkiewicz P. Rozpoznanie nerwicy https://psychiatria.mp.pl/lista/108200,rozpoznanie-nerwicy Data dostępu: 09.10.2017
Borowiecka-Kluza J. Zaburzenia lękowe (nerwicowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną http://www.mp.pl/warsztaty/psychiatria/artykuly/lek/show.html?id=98000 Data dostępu: 09.10.2017