Odzyskaj równowagę!

Zioła o właściwościach kojących nerwy

zioła

Jak wykazują badania, każdego roku coraz więcej osób próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak ukoić nerwy (8). Kwestia poprawnej kondycji psychicznej, odporności na stres i umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami to problem coraz szerszego grona osób. Czy pomóc mogą w tym naturalne sposoby na uspokojenie nerwów?

Ziołolecznictwo, czyli fitoterapia, to dziedzina o szczególnie bogatej historii. Naturalne sposoby leczenia stosowali już starożytni Egipcjanie i Grecy, a dzięki nim niezwykłe właściwości roślin zostały rozpropagowane na całym świecie. Ewolucja fitoterapii trwa do dziś, a gałąź ta stanowi bardzo ważny element współczesnej medycyny (2).

 

POLACY W STRESIE

Z przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny badań wynika, że w roku 2013 z pomocy specjalistycznych poradni skorzystało 1,6 mln Polaków. Aż 1,4 mln z nich poszukiwało pomocy w związku z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania, z czego najczęściej występującymi problemami były te na tle nerwowym (nerwice i kwestie nastroju) (8). Te niepokojące dane wskazują, jak poważna jest skala problemu i jak duża jest grupa osób poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak opanować nerwy.

 

ZIOŁA NA STRES I ZDENERWOWANIE

W walce z tym problemem bardzo pomocne jest ziołolecznictwo, umożliwiające podjęcie nieinwazyjnego i bezpiecznego leczenia przez osoby narażone na nadmierny stres, czy w szczególnych okresach podwyższonej ekspozycji na podenerwowanie. Takim bezpiecznym rozwiązaniem są produkty z linii Nervomix.
W składzie suplementu diety Nervomix Control oraz produktu leczniczego Nervomix Forte znajdują się substancje, które w sposób skuteczny (i co najważniejsze) bezpieczny pozwolą zwalczyć objawy nadmiernego stresu. Co gwarantuje to działanie?

 

ZIOŁA NA UKOJENIE NERWÓW

Melisa – znany od lat, naturalny środek kojący nerwy. Jej szczególne właściwości wykorzystywane są także szeroko w leczeniu zaburzeń depresyjnych, problemów ze snem, a nawet w przeciwdziałaniu objawom demencji (1, 3).
Głóg – jego pozytywne działanie na układ sercowo-krążeniowy zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. W sytuacjach wzmożonej nerwowości normuje pracę serca, przywraca rytm, reguluje ciśnienie i minimalizuje objawy stresu (4).
Lawenda – to nie tylko piękna, niezwykle wonna roślina kojarzona głównie ze słonecznymi polami Prowansji, ale także skuteczny środek o potwierdzonym, pozytywnym działaniu na nerwy. Jest szczególnie przydatny w zaburzeniach lękowych, a także wywołanych stresem problemach przewodu pokarmowego i układu krążenia (3). Także olejek lawendowy przeciwdziała bólom głowy, zaburzeniom układu krążenia i skutkom nadmiernego stresu (5).

INNE ZIOŁA ORAZ SUPLEMENTY

Magnez – zapotrzebowanie na magnez w organizmie człowieka jest bardzo wysokie, dlatego suplementacja tego minerału jest w większości przypadków koniecznością. Składnik ten odpowiada za dziesiątki procesów zachodzących w ciele. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, działania serca, tkanki kostnej i układu nerwowego, jest ponadto aktywatorem 300 enzymów. (6).
Korzeń kozłka (Valerianae radix) – czyli popularna waleriana. Jest to jedna z najlepiej przebadanych farmakologicznie i klinicznie roślin. Zawarte w kozłku walepotriaty wspomagają koncentrację i działają przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie, zaś olejek eteryczny z tej rośliny zapobiega kurczliwości mięśni. Co bardzo ważne – przy swoich szerokich właściwościach korzeń kozłka nie powoduje senności, ani zaburzeń koncentracji (3, 7).
Chmiel (Lupuli strobilus) – najczęściej kojarzona z przemysłem browarniczym roślina dzięki swoim silnym właściwościom jest godna miana „zioła na uspokojenie nerwów”. Wśród najważniejszych skutków wymienić należy przeciwdziałanie występowaniu stanów lękowych, redukowanie niepokoju, a także ograniczenie problemów z zasypianiem (3, 7).

Dzięki zastosowaniu naturalnych składników, preparaty Nervomix Control oraz Nervomix Forte to doskonała i bezpieczna propozycja dla osób odczuwających wzmożoną ekspozycję na czynniki wywołujące stres i zdenerwowanie. Środki oparte na ziołowych, sprawdzonych recepturach to świetne rozwiązanie dla poszukujących skutecznych i nieinwazyjnych metod zapobiegania szkodliwym skutkom stresu.

 

  1. Ożarowski M, Mrozikiewicz P. Rośliny o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy ? lepsze zrozumienie aktywności farmakologicznej. Herba Polonica. 2007;2(53):71-72
  2. Gałuszko M, Cubała W. Rola dziurawca w leczeniu depresji. Psychiatria. 2005;2(2):93-96
  3. Nowak G. Surowce roślinne o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym. Herba Polonica. 2009;1(55):84-97
  4. Nowak G. Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca. Herba Polonica. 2009;2(55):100-120
  5. Zdrojewicz Z, Minczakowska K, Klepacki K. Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review. 2014;16(4):387-391
  6. Bojarowicz H, Dźwigulska P. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health. 2012;47(4):433-441
  7. Gibas K, Waligóra J. Skuteczność preparatu roślinnego stosowanego w bezsenności. Dostęp online: http://www.leki-i-fakty.pl/node/95 Data dostępu: 27.02.2017
  8. Główny Urząd Statystyczny. Zdrowie i ochrona zdrowia w 2014 roku. Zakład Wydawnictw Statystycznych, 2015;62-66